Adet Düzensizliği Neden Olur ?

Adet Düzensizliği Neden Olur ?
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 45 kez okundu.
Reklam

Adet Düzensizliği Neden Olur ?

Adet düzensizliği neden olur ? Adet(Regl) buluğa ermiş bayanların ortalama 13-14 yaşından sonra yine ortalama 40-45 yaşlarına kadar devam eden bir yumurtalık hareketidir. Vajinanın iç bölgesinden kan gelmesiyle meydana gelir. Normal olanı ayda bir defa 3-7 günleri arasında görülen adet kanamasıdır.

Yılda toplamda 11-13 kez adet görmelidir. Bayanlarda buluğ cağına girmenin en belirgin özelliği regl olma\ görme kabul edilebilir. Yeni regl olan genç bayanlarda, ​​​​​​ilk bir kaç yıl regl düzensizliği olması normal olsa da bu konuda uzman olan bir doktora görünmekte fayda var. Altında yatan sebepler bambaşka olabilir. İlk yıllarda adet düzensizliği neden olur diye merak ediyorsanız hormonların regl görmeyi sağlayan aksamının dengelenmesi, vücudun buna alışmaya çalışması olarak adlandırılabilir. Yine menopoza girerken de aynı süreç yaşanabilir, endişelenmeye bazen gerek olmayabilir.

Adet Düzensizliği Yaşıyorsanız

Regl düzensizliği diye bir sorunla karşı karşıyaysanız ve neredeyse hemen her ay başınıza aynı sorun geliyorsa ayrıntılı olarak tetkik edilmesi için bir doktora başvursanız iyi olur.

Bir de ‘amenore’ adı verilen bir adet görmeme sıkıntısı vardır. Hamile değilseniz, emzirmiyor veya menopoza girmemiş olduğunuz halde regl görmüyorsanız bu durum regl düzensizliği yaşıyorsunuz.90 gün kadar buru durum bazı sebeplerden dolayı normal olmasına karşın 90 gün adet olmama durumu varsa anormaldir.

Genç kızlarda 15-16 aşına kadar aybaşı hali olmadıysa ve ya göğüsleri çıktıktan 2-3 yıl sonra regl hala olmadılarsa regl görmeme durumu olabilir.

Adet düzensizliği neden olur sorusunun asıl cevabı Kadın Hastalıkları Uzmanlarına göre ;

  • Prematüre Yumurtalık Yetmezliği;

Kişi 40 yaşının altındaysa, yumurtalıklar görevini tam olarak yerine getirmiyorsa bu durum kaynaklanabilir. Elikle genetik sebepleri olabileceği gibi, radyasyon terapisi, kemoterapi tedavisi görenlerde de görülebildiği olmuştur.

  • Polistik Over (Yuvarlak);

Yumurtalıkları erkeklik hormonunu fazla üretenlerde rastlanır. Kist oluşmasına sebep olduğu gibi, üretilen fazla erkeklik hormonu, yumurtanın olgunlaşmasını önleyerek ovülasyon görevini yapamaz. Kısırlık, obezite ya da kıllanmaya sebep olabiliyor.

  • Stres; Düşük kalori ile yapılan diyet programları ve buna bağlı yetersiz beslenme, hızlı ve aşırı kilo alıp vermek, uzun seyahatlere çıkmak, hava değişiklikleri, ağır egzersizler, hastalıklar, aşırı hayati değişiklikler ya da şok hali reglinizin düzensiz olmasına sebep olabilir.
  • Rahim Polipler ve Miyomlar;

Rahimin iç yüzeyinde görülebilen ama kanserli olmayan polip oluşumlar aybaşı düzensizliğine sebep olduğu gibi rahim duvarına yapışık olan ur (tümör)lerde neden olabiliyor.

  • Doğum Kontrol Hapı;

Doğum kontrol hapları yumurtaya ulaşan spermin döllenerek zigot olmasına engel olur. Doğum kontrol hapları bir kullanıp bir kullanmayarak düzensiz kullanımlarda regl olunmasına engel olabilir niteliktedir. Ancak doğum kontrol hapını kullanmayı bıraktıktan 6 ay sonra regl düzeni yeniden meydana gelebilir.

  • Endometriozis;

Endometriozis her ay regl kanamasıyla beraber vücuttan atılması gerekir. Rahmi kaplayan bir oluşumdur. Vücuttan atılamadığı durumlarda gittikçe büyümeye devam ederek regl düzensizliği yapar hatta regl öncesinde, regl sonrasında, cinsel ilişki esnasında ağrılara sebep olur. Kimi zamanda bölgede kramp ağrısı olarak baş gösterebilir.

  • İltihaplı Pelvik Hastalığı;

İltihaplı Pelvik dediğimiz hastalık aybaşı düzensizliğine sebep olan başka bir etkendir. Cinsel ilişki yoluyla rahime giren zararlı bakteriler bu hastalığa sebep olur. Yayılabilme özelliğine sahiptir. Bu bakteri kendisinde bulunan hastalar genellikle ateş, bulantı, vajinada kötü bir koku, leğen kemiği ağrısı, ishal, karın bölgesinde ağrı ve vajinada kötü kokulu akıntıya sebep olur.

  • Narkoz ya da Ameliyat olan hastalarda genel olarak kan kaybının engellenmesi için, kanama durdurucu ilaçlar verilir. Bunlarda aybaşı gecikmesinin nedeni olabilir. Ameliyat olacak kişi yoğun bir stres yaşadığı için, hormonların işleyişini regl düzensizliğine itebilir. Ancak narkozun böyle bir etkisi olduğu uzmanlarca ön görülmüyor.
  • Antidepresan, diyabet, progesteron dengesizliği, rahim astarının kalınlaşması gibi sebeplerde reglinin düzenini değiştirilebilir.
  • Eğer troid sorunlarınız varsa, diyabet hastalığınız mevcutsa, rahim kanseri iseniz bu risk yeniden ortaya çıkıyor. Regl düzensizliği yaşayan her bayan altında yatan başka sebepler için muhakkak doktoruna başvurmalı. Adet düzensizliği neden olur’ cevaplarımız kısaca bunlardır.

 

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git