Adet Düzensizliği Nedir?

Adet Düzensizliği Nedir?
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 31 kez okundu.
Reklam

Adet Düzensizilği Nedir?

Adet düzensizliği nedir sorusu kadınların yanıtını en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesi. Adet, kadının ortalama olarak ayda bir kere yaşadığı yumurtlama dönemidir. Bu dönemde kadınlar vücutlarından ölü yumurta ve hücreleri atarlar. Genelde kana benzer kokulu bir sıvı olarak görülen bu atık bazen katıya yakın bir kıvamda da görülebilir. Adet düzensizliği,28 günde bir olarak yaşanması gereken adetin gecikmesi veya yaşanmaması olarak bilinir. Adet bir önceki adet kanamasından 21 gün ila 35 gün arasında yaşanıyorsa yine de gecikmiş ve düzenli sayılmaz. Adet gecikmesi hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Adet düzensizliği nedenleri

(Doğum ve Gebelikle ilgili nedenler)

Adet olamama durumunu her kadın en az birkaç defa yaşar. Kadınlar hiçbir hastalık olmadığı durumlarda da adet olmayabilirler. Bunun başlıca sebepleri; gebelik, menopoz (doğurganlığın bitişi), doğurganlığın başlamamış olması ve lohusalık olarak sayılabilir.

Gebelik,

Hamile, kavramı ‘’yüklü’’ kavramıyla eş anlamlıdır. Hamil taşıyıcı, hamil(-e) ise kadın anlamına gelmektedir. Hamile, doğal olarak taşıyıcı kadın anlamında olduğundan ve artık ilkel bir adlandırma olduğundan, hamile yerine gebe kavramını tercih etmeliyiz. Keza annelik kurumu sadece taşıyıcılıkdan ibaret değildir. Kadınlar bu dönemle vücutlarında hali hazırda bir tane döllenmiş yumurta olduğundan tekrar yumurtlamazlar. Bu sebeple eski yumurtaların vücuttan atılması durumu, yani adet (regl) gerçekleşmez.

Doğurganlığın Başlamamış Olması

Çok istisna olarak çocukların da regl olduğu görülebilir. Fakat hiçbir kadın doğurgan olarak doğmaz. Ergenlik dönemi adı verilen dönemin başlangıcında ilk yumurtlamayla birlikte her kadın anne olabilecek pozisyona erişir. Bu dönem sağlıklı bir kadında 12 ila 15 yaşları arasında gerçekleşir. Fakat yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, genetiğiyle oynanmış gıdaların ve çevremizdeki radyoaktif etmenlerin artışıyla birlikte bir sorun olarak görebileceğimiz erken yaşta, hatta çocuklukta adet dönemi geçirme vakaları görülmektedir.

Doğum Sonrası Dönem – Lohusalık

Doğum sonrasında annenin hali hazırda bir bebeği olduğundan ve onu beslemesi gerektiğinden vücut doğum atıklarını boşaltır fakat bu adet değildir. Bu dönemde genellikle anne bebeğini emzirdiği müddetçe adet olmaz. Doğal bir durumdur telaşlanmaya gerek yoktur.

Menopoz ( Doğurganlığın bitimi)

Menopoz genellikle 50’li yaşlardan sonra vücudun doğurganlık özelliğini kaybettiği döneme verilen isimdir. 35 yaşından sonra yaşanan gebeliklerin bile zorlu geçtiği kabul edildiğinde 50’li yaşlardan sonra gebe kalınma ihtimalini vücut taşıyamayacağından kendini üreme kurumundan emekli eder. Bu sebeple kadın bir daha asla gebe kalamaz.

Bunların haricinde birçok kötücül nedenlerle de adet düzeni bozulabilir adet düzensizliği yaşanabilir veya adet görülemez. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir.

Adet düzensizliği diğer sebepleri

(Diğer nedenler)

Hormonsal Bozukluklar

Adet dönemi kadınların vücudunda üretilen bir hormonla başlar. Bu hormonun üretilmemesi veya yeteri kadar üretilmemesi sonucunda adet olunamayabilir. Bu genellikle kalıtsal olarak tezahür eden bir hastalık sebebiyle gerçekleşir. Fakat günümüzde daha öncede bahsettiğimiz genetiği değiştirilmiş gıdalar ve radyoaktif ortam sebebiyle daha baskın olarak görülebilir. Bu durum bir hastalık ve doğurganlığı etkileyebilecek bir durum olması hasebiyle kesinlikle bir hekime başvurulmalıdır.

Psikolojik Etmenler

Psikolojik bunalımlar geçiren bir kadının yine aynı şekilde hormon üretiminin zayıflaması sebebiyle adetinde düzensizlik yaşanabilmektedir. Psikolojik buhranın bitişiyle birlikte kişinin adet olması gerekir. Psikolojik dönemin uzunluğuyla doğru orantılı olarak kadınlarda 2 aya kadar uzayabilen bu dönemin daha uzun görülmesi durumunda büyük bir sorun olmasından şüphelenilmelidir.

Kalıtsal Hastalıklar

Bazı kadınların ailelerinden miras kalan kalıtsal özellikler neticesinde adet döngüsü 28 günün dışında cereyan etmektedir. 20 günde bir regl olabildikleri gibi bir 40 günde bir de regl olabilirler. Bunun kalıtsal bir problem olup olmadığı aile büyüklerine danışılmalıdır. Fakat buna rağmen bir hekimle görüşmekte fayda var.

Kistler

Adet döneminde alınan ağrı kesici ilaçların sebep olduğu kistler sebebiyle vücuttan atılması gereken artıkların vücutta kalarak adet döneminde değişikliklere yol açtığı bilinmektedir. Bu kistlerin bir kısmı zararlı iken bir kısmı da sadece adet düzensizliği olarak tezahür eder. Adet dönemlerinde ağrı kesici ilaç kullanılmaması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git