Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet Gecikmesi Neden Olur?
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 62 kez okundu.
Reklam

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi olduğunda genellikle akla ilk gelen hamileliktir. Fakat adet gecikmesinin hamilelik dışında birçok farklı nedeni olabilir. Adet gecikmesi konusunda ilk akla gelen nedenler hamilelik, menopoz ve emzirmedir. Ancak kilo almak veya kilo vermek, ağır egzersizler, hastalıklar, stres kaynaklı nedenler, kullanılan ilaçlar ve yan etkileri veya hormonal değişimler de adet gecikmesine yol açabilir. Başka bir sebep ararsak da doğum kontrol hapı kullanan bir kadın, kullanmayı bıraktıktan sonra da birkaç ay adet gecikmesi yaşayabilir. Tiroit problemleri ve böbrek üstü bezleri hormonlarının seviyeleri gibi hormonal dengesizlikler de adet düzenini etkiler. Vücudun adet görmeyle ilgili kısımlarında oluşan tümör veya kistler de adet düzensizliğine yol açabilir.

Adet Gecikmesi Nedenleri

Kadınlar genellikle yılda 11 ila 13 defa adet dönemi yaşar fakat her kadının bünyesi ve bedensel özellikleri farklı olduğundan dolayı yıl içerisinde bu rakamdan daha az ya da daha fazla da adet dönemi yaşıyor olabilirsiniz. Adet gecikmesi söz konusu iken genele değil kişinin kendi düzenine bakmak gereklidir. Adet gecikmesi yaşandığında akla gelen ilk ve  başlıca neden hamileliktir fakat bundan daha önce diğer nedenleri de ele almak gerekir. Adet gecikmesine neden olan diğer sebeplere bakalım.

Hızlı ve fazla kilo kaybı veya yoğun egzersiz yapmak:

  • Vücutta östrojen hormonu ve kilo arasında yakın bir ilişki vardır. Östrojen hormonun seviyesinin düşmesi adet gecikmesine yol açabilir.
  • Vücuttaki yağ oranı seviyesi düşük ise bu da adet gecikmesi yaşama ihtimalini yükseltir. Bu durumlarda hızlı kilo vermek yerine sağlıklı kilo vermeyi tercih etmeli ve sağlıklı olduğunuz kiloya dönmelisiniz.
  • Aynı zamanda da yeme bozuklukları yani anoreksiya ya da bulimia gibi rahatsızlıklar da adet gecikmesinin nedenlerindendir.
  • Bunların dışında fizik gücü isteyen spor etkinliklerine hazırlanma süreci de gecikmeye yol açabilir. Bu durum vücudun doğasında olan bir olaydır. Vücut fiziksel ya da duygusal stres altındayken, yumurtlamayı keser, östrojen üretimini azaltır ve sonuç olarak adet görülmemesini sağlayarak gecikmeler yaşanır.

Yetersiz beslenmek:

  • Sağlıksız diyetler yapmak
  • Doktor yada diyetisyen kontrolü olmaksızın diyet hapları kullanmak
  • Gün içinde ki koşullardan (iş yoğunluğu gibi sebeplerden) dolayı yetersiz yada tek yönlü beslenmek
  • Almanız gerekenden daha az kalori ile beslenmek

Gibi nedenler vücutta yetersiz enerji ve yağ oranı yaratırlar. Bu durumlar adet gecikmesine yol açabilir. İştah kesen diyet hapları yemek yemeyi engelleyerek düşük kalori almaya yol açar yukarıda da değimiz gibi bu da gecikmeye yol açabilir. Eğer bu tarz ilaçlar kullanmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, muhakkak bir doktor yada diyetisyene danışın ve gerekli testleri yaptırdıktan sonra size en uygun ilaca en uygun dozajla başlayın. Kontrolsüz ve kendinizce ilaç kullanmaktan kesinlikle kaçının.

Fazla kilo:

  • Vücuttaki fazla kilolar hormonları etkiler ve bu hormonel değişimler adet gecikmesine, adet düzensizliğine yol açabilir. İdeal kiloya inmek bu düzensizliği ya da gecikmelerin geçmesini sağlayabilir.

Stres:

Beyinde hormonları düzenleyen bir bölge vardır ve stres durumunda bu bölge etkilenir, yaşadığımız kötü olaylar sonucunda stres ya da baskı altında bulunmak da adet gecikmesine yol açabilir. Aynı zamanda da taşınma, tatile çıkma, iş ya da okul değiştirme gibi çevresel faktörler de nedenler arasında yer alır.

Tiroit Problemleri:

Tiroit bezleri vücutta metabolizmayı düzenler. Tiroit hormonlarında bir problem olduğunda Uyku problemleri, kilo değişimi, kas problemleri, kolesterol sorunları gibi belirtiler gösterdiği gibi adet gecikmesi de görülebilir.

Polikistik Over Sendromu:

PKOS bir hormon dengesizliğidir. Yumurtlamayı engeller. Östrojen, progesteron ve testeron seviyelerinde değişiklik olmasına neden olur. Adet görülmemesine, gecikmelere ve düzensizliğe neden olabilir. Kilo vermede zorlanma gebe kalmakta güçlük çekme ve vücutta kıllanmaya yol açma gibi başka belirtileri de vardır.

Doğum kontrol yöntemlerinin yan etkileri:

Doğum kontrol hapları vücutta hormonal değişimlere yol açabilir. Sonuç olarak adet gecikmelerine ve düzensizliklerine yol açabilir özellikle de bu kontrol yöntemini yeni kullanmaya başlamış olan kadınlarda bu şikâyetler görülebilir.

Sadece doğum kontrol hapları değil, doğum kontrol implantları veya iğneleri de bu soruna yol açabilir.

Çölyak ve benzeri kronik rahatsızlıklar:

Çölyak gibi kronik rahatsızlıklar kontrol altında olmalı ve tedavi edilmeli fakat kontrol altında değil ise vücut sistemi üzerinde farklı etkilere yol açabilir. Bu etkilerden bir tanesi de adet gecikmesi olabilir.

Menopoz:

Menopoz, kadınların artık düzenli olarak yumurtlama yapmadıkları dönemin başlangıç evresidir. Bu döneme girişte yada sırasında adet düzensizlikleri ve adet gecikmesi yaşanabilir.

Adet  Gecikmesi Hesaplama

Genellikle düzenli adet gören bir kadının adet döngüsü 21 ila 35 gün arasında olması beklenir. Yani bir önceki adet döneminden 21 gün sonrasından başlayarak 35 gün içerisinde adet görüyorsanız bu genellikle olağandır. Adetin ilk günü adet döneminin 1. Günü olarak kabul edilir. Örneğin 1 Nisan’da adet gören bir kadın düzenli ise 22 Nisan ile 5 Mayıs arasında yeniden adet görmesi beklenir. Bu tarihin üzerinden bir hafta geçmiş ise ve hala adet görülmemiş ise adet gecikmesi yaşandığını söyleyebiliriz. Fakat bu durumda da yine istisnalar vardır. Yeni adet görmeye başlamış genç kızlarda ilk 2 yıl gecikmeler düzensizliklerin söz konu olması normaldir.

Adet Gecikmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel olarak aktif olan bir kadın adet gecikmesi yaşadığı taktirde ilk olarak gebelik testi yaptırması gerekir. Test sonucu olumsuz ise başka sebepler araştırılmalıdır.

 

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git