Adet Nedir?

Adet Nedir?
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 51 kez okundu.
Reklam

Adet Nedir?

Adet (Regl), sağlıklı dişi bir insanın belirli periyotlar halinde yaklaşık her ay olarak tekrar ettiği bir yumurtlama dönemidir. Bu dönemlerde kadınlar daha önceden yumurtlamış oldukları döllenmeyen yumurtalarını vajina kanalından dışarı atarlar. Ayrıca atılan yumurtanın yerine yeni bir yumurta üretilir. Bu sebeple adet sonrası doğurganlık döneminin en yüksek olduğu dönemdir. Adet görmek bir bayanın doğurgan olduğunu ifade eder.

 

Adet nedir, sorusu yerine tercih edilebilecek diğer önermeler, regl nedir veya aybaşı nedir olabilir. Adet döneminde sanıldığının aksine kadının hiçbir yeri kanamaz. Yani bir yerden doğrudan kan akışı yoktur. Aksine vücudunda birikmiş gereksiz ve işlevsiz atıklar vajina yoluyla vücuttan atılır. Yumurtanın bağlı bulunduğu kanaldan kopması nedeniyle kanama görülür. Bu dönemde kadınlar kokulara ve acıya karşı daha çok hassaslaşır. Hormonlardaki değişiklikler sebebiyle vücuttaki kıllar daha hızlı uzar.

Adet döneminde vücuttan atılanlar sadece kan değil aynı zamanda diğer rahim atıkları olduğundan adet kanı (sıvısı) bölgesel olarak katıya yakın bir formda görülebilmektedir. Ayrıca adet atığı kötü bir şekilde kokabilir. Bunun genital bölgenin temiz tutulması ile doğrudan ilişkisi vardır. Regl döneminde sık sık ped değiştirilerek ve regl öncesi bölgenin kıl ve benzeri şeylerden temizlenmesi sağlanarak kötü kokunun önüne geçilebilir. Ancak bazı durumlarda bu koku başka şeylerden de (yeme içme alışkanlıklar vb.) kaynaklanabilir.

 

Adet atığının vücuttan çıkış anında bayanlar genellikle pek bir şey hissetmezler. Ama karında ve kasıklara doğru, çoğu kimsede sürekli olarak bir ağrı ve sancı duymaktadırlar. Bu yumurtanın bulunduğu kese diye tabir edebileceğimiz kısmın yırtılması, yumurtanın oradan koparak kanala düşmesi ve yeni yumurtanın oluşması sürecinde çekilen bir sancıdır. İnternet ve diğer bazı mecralarda bu sancının kızlık – bekaret zarı diye tabir edilen şeyle ilgili olduğu söylenmektedir. Bu kısmen doğrudur. Kalın ve esnek olmayan bir zar ekstra bir sancı çekilmesine neden olabilir. Ancak bu ağrının yada sancının sadece ve doğrudan bununla ilgili olduğunu söylemek çok doğru değildir. İlişki yaşamış bir çok kadında bu ağrıları çekmektedir.

 

Adet nedir, Adet Döneminde ne yapılmalıdır?

Adet döneminde bayanların vücuttaki ağrıyı azaltmak için aspirin veya benzeri ağrı kesiciler kullandıklarını biliyoruz. Fakat bu durum adetin birden kesilmesine ve atılmayan atıkların vücutta kist adı verilen zararlı öbekler haline gelmesine yol açabilir. Bu yüzden doktora danışmadan ilaç kullanımına başvurulmamasını öneriyoruz.

Adet dönemlerinde bilinen rahatlatıcı etkisi sebebiyle şekerli ürünler veya çikolata tüketiminin sancıyı azalttığına dair bilgiler mevcuttur. Ancak bu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ağrı kesici ilaç kullanımı uzun vadede adet döngüsüne zarar vererek doğurganlığı etkileyebilir. Aynı zamanda adet dönemlerinde hijyenik ped veya tampon kesinlikle kullanılmalıdır. Bu araçlar kadınların kontrolsüz ve istemsiz olarak vücutlarından attıkları sıvıların etrafa yayılmasını ve hjyenik sorunları büyük oranda engeller. Ayrıca ağrıların azalmasına sağlamak adına sıcak su torbasıyla veya diğer sıcak cisimler ile karın bölgesine sıcak kompres yapılabilir.

 

 

Adet öncesi dönem nedir?

Adet öncesi dönemde vücut yeniden yumurtlamaya hazırlanır ve hormonsal aktiviteler üst düzeydedir. Bu sebeple bayanlarda genel bir asabiyet ve huysuzluk gözlemlenebilir. Hatta erkekler bayanların adet olacağının veya adet olduğunun en kolay bu şekilde anlarlar. Adet öncesinde çikolata veya tatlı taleplerinde artış görülür. Hormonsal hareketlilik dolayısıyla duyulan kaygı ve diğer hislerden mütevellit mutlu olmak için bir tepki olarak çikolata tüketme ihtiyacı meydana gelir. Buna benzer durumlarda ped ve tamponlarınızı çantanızda taşımayı unutmayınız.

Adet düzensizliği nedir?

Her kadın hayatının belirli süreçlerinde adet olması gerekmesine rağmen adet olmadığını gözlemleyebilir. Bunun birçok sebebi olabilir. Fakat sık rastlanılan bir durum değilse genellikle o dönemde geçirilen psikolojik baskılardan kaynaklandığı düşünülmelidir. Psikolojik problemlerden uzaklaşıldığında da bu durum devam etmekte ise kısa süre içinde bir hekimle görüşülmesi gerekir. Bu anne olma ihtimalinizi yok edebilecek düzeyde bir hastalıktır. Bunun haricinde hamile bayanların da adet olamayacağı bilinen bir gerçektir. Hamilelik şüpheniz yoksa ve birkaç defa düzensiz adet olduysanız veya halen adet olamadıysanız hemen hekiminize başvurun.

Adet olmayı geciktirmek için kullanılan ilaçlar hakkında;

Adet olmak en az terlemek kadar doğal bir durumdur. Adet olmak belirli dönemlerde istenmeyebilir ve bu sebeple geciktirici veya önleyici ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların kullanımının mümkün olduğunca az ve hekim kontrolünde olması önerilir. İleride sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmek istiyorsanız bu ilaçları mümkün olduğunca kullanmaktan kaçınmalısınız.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git