Adet Takvimi Nasıl Hesaplanır?

Adet Takvimi Nasıl Hesaplanır?
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 45 kez okundu.
Reklam

Adet Takvimi Nasıl Hesaplanır?

Adet takvimi takip ederek düzenli adet olmak her kadın için önemli bir husustur. Düzenli adet olmak vücudun normal işleyişinin belirtisidir. Adet döngüsü sadece şu kadar günde tekrar eder demek yanlış olur çünkü kişiden kişiye değişen bir durumdur. Genel olarak kabul edilen bir önceki adetten 21 ila 35 gün sonra adet olmaktır. Ancak bu yine bedensel, bünyesel, fiziksel ve çevresel şartlara göre değişiklik gösterebilir.

Adet Takvimi Hesaplama Yolları : Günlerinizi Not Alın

Adet döngüsünü hesaplamak için önceliğiniz adet kanamasının başladığı ilk günü not almalısınız. Bir sonra ki adet kanamanızın da ilk gününü not alın. Bu iki tarihe baktığınız da iki tarih arasında geçen gün sayısı sizin adet düzeninizdir. Düzensizlik olup olmadığını iki nota bakarak anlayabilirsiniz.

Adet Takvimi İçerisinde Adet Olacağınızı Nasıl Anlarsınız?

Hormon seviyelerinin değişmesiyle duygu değişiklikleri sık sık görülmektedir. Bu değişken duruma adet öncesi sendromu adı verilir. Hemen hemen her kadın bu sendromu yaşar. Aniden sinirlenme ve ani duygu değişiklikleri yaşanabilir. Sadece duygusal anlamda değil fiziksel anlamda da birçok değişikliğe neden olabilir. Vücudun su tutması, göğüslerin şişmesi ciltte yağlanma ve sivilceler görülebilir.

Adet Takvimi Düzensiz Adet Nedenleri?

Adet dönemi genellikle 4-7 gün arası değişiklikle biter. 20 günden 35 güne kadar olan adet döngüsü kabul edilir. Bu düzeni bozup bizi sıkıntıya sokan nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Stres

Stres, birçok hastalığın nedeni olabilir adet gecikmesi de bunlardan biridir.

Vücudumuz hamilelik için stresi uygun bulmadığından dolayı yumurtlamayı sağlayan hormonu azaltır. Yumurtlama geciktiğinden dolayı adet döngüsü de değişir. Kendinizi iyi hissetmeniz streste olmadığınız anlamına gelmez ruhsal ve duygusal açıdan kendinizi rahatlatın ve adet olmanızın önüne geçen faktörleri ortadan kaldırın.

İlaçlar

Bazı ilaçlar bunların başında gelen doğum kontrol hapları bu düzeni bozmakta büyük etken taşır. Özellikle ilk başladığınız birkaç ay bu şekilde düzensiz geçer normale dönmesi biraz zaman alabilir. Antidepresanlar ve kemoterapi ilaçları da bu konu da büyük bir rol oynar. İlaç kullanırken bu tür yan etkilerinin olabileceğini göz ardı etmemenizi öneririz.

Kilo Değişiklikleri

Vücut kitle endeksiniz 18in altındaysa veya aniden zayıflamaya başladıysanız adet kanaması kesilebilir. Anoreksia ve bulmia gibi yeme bozuklukları adet gecikmesinde sık rastlanan bir durum. Aynı şekilde kilo aldıysanız ani bir değişim olduysa adet kanamanızın kesilmesi söz konusudur.

Yoğun Tempo

Bu durum genellikle ağır spor yapanlar için geçerlidir. Ağır bir egzersize başladıysanız gene bu durum muhtemeldir.

Yaş

Adet görmeye kaç yaşında başladıysanız 2 sene düzene girmemesi doktorlar tarafından normal görülüyor. Zaman geçtikçe vücudunuz bu duruma adapte olduğunda kanamanızın şiddeti ve ağrılarınız da hafifleyecektir. Sadece ilk başlarda değil bu durum yaş ilerledikçe menopoz öncesi de söz konusudur. Her kadın için menopoz döneminin belirgin habercisi normalde düzenli olan adet kanamalarının düzensiz olmaya başlamasıdır.

Seyehat

Günlük rutinlerinizin dışında bir yolculuk sizi etkileyebilir. Ani bir yolculukta vücudunuzun buna alışması biraz zaman alabilir. Alışık olduğunuz gece-gündüz saatlerinde bir değişiklik hormon seviyenizi ve düzenini etkilediği için aynı şekilde bu durumdan da etkilenebilirsiniz ve adet düzeniniz değişir. Mesela gece mesaisinde bir işte çalışmaya başladıysanız bu düzenin bozulmasına bir etkendir.

Hamilelik

Adet gecikmesinin en olası sebebi de hamileliktir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi adet düzeninizi hesaplayıp adet düzeninin değişmesi için de bir sebebi yoksa eğer o ay olağan dışı bir şekilde geciktiyse aklınızdan bu fikri kaldırmak adına evde uygulayabileceğiniz gebelik testi yapabilirsiniz. Endişeye kapılmaktansa inanın bu kolay bir çözüm yoludur. Kafanız da fikirler oluşturup strese girmeden önce gebelik testi yaparak bu şüpheyi ortadan kaldırabilirsiniz

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git