Yumurtlama Dönemi Nedir?

Yumurtlama Dönemi Nedir?
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 49 kez okundu.
Reklam

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Yumurtlama dönemi, her kadının adet döngüsü gibi sahip olduğu periyodik bir dönemdir. Ve kadınlar bu yumurtlama dönemi içerisinde ilişki yaşayan bayanların hamile kalma olasılıkları daha yüksek olmaktadır.

Yumurtlama dönemi nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yumurtlama dönemi hamile kalmak isteyen bayanlar için büyük önem taşımaktadır. Ve yumurtlama dönemi genellik ile adet kanamasından 14 gün önce gerçekleşmektedir. Yani normal adet döngüsü 28 gün kabul edilir ise, adetiniz olduktan sonra ki 14. gün sizin yumurtlama gününüz olmaktadır. Döngünüze göre bu dönemi hesaplamanız mümkün.

Yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir?

Adeti düzensiz olan bayanlar, takvimler ve hesaplayıcılar ile yumurtlama gününü ne yazık ki kestiremiyorlar. Bu durumda bayanlar çareyi vücudunun verdiği sinyalleri algılamakta buluyorlar. Bu dönem hamile kalmak istemeyen bayanlar için de oldukça önem arz etmektedir. Öyle ki vücudumuzun verdiği bu uyarılardan yola çıkarak, bu dönemler de ilişkilerden kaçınarak hamilelikten de korunabilirsiniz.

Yumurtlama günlerinde vajinanın ısı değerleri artış göstermektedir. Yumurtlama dönemi içerisinde olan bir bayanın vajinası normale oranla daha sıcak olmaktadır. Ayrıca bir diğer yumurtlama dönemi belirtisi ise, vajinada meydana gelen sümüksü akıntılar olmaktadır. Bu akıntılar normale oranla daha şeffaf ve bütün parçalar halinde olabilmektedir. Normalden daha farklı olan akıntılar yıllardır bayanların yumurtlama günlerini hesaplama da kullandığı en bilindik yol olmuştur. Bu dönemler de meydana gelen akıntılar bol miktarda olmakta ve uzayan bir yapısı olmaktadır.

Yumurtlama dönemini bilmenin önemi nedir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere yumurtlama dönemi hamile kalmak isteyen bayanlar tarafından takip edilmektedir. Hatta piyasa da bu dönemi takip etmenize yarayan testler de satılmaktadır. Ya da çeşitli bilgileri girerek bu gününüzün hesaplanmasını talep etme şansınız bulunmakta. Fakat yine de en güvenilir olan yöntem, piyasa da satılan ve hamilelik testine benzeyen testlerdir. Bu testlerin işleyişi gebelik testi ile aynıdır.

Eğer pozitif bir değer çıkar ise, yumurtlama gününde bulunmaktasınız ve gebeliğe uygun dönemdesiniz, negatif değer ise yumurtlama gününde olmadığınızı ifade eder. Bu günlerde de gebelik şansı mevcuttur fakat yumurtlama dönemine nazaran daha düşük bir şans olmaktadır. Gebe kalmak istemeyen bayanlar da bu günleri takip ederek ilişkilerden kaçınmakta ya da korunma yöntemi ile ilişki yaşamaktadırlar. Böylelikle gebelik şansını minimuma indirmektedirler.

Yumurtlama döneminde döllenemeyen yumurta ne olur?

Yumurtalar büyüyerek çatlar ve döllenmeye hazır hale gelir. Bir yumurtanın ömrü ortalama 1 ila 2 gün arası olmaktadır. Bu günler de akıntının artma sebebi ise, rahmin kendini bu sıvı ile hamileliğe hazırlamasıdır. Yumurta döllenemez ise, adet dönemi geldiğinde yumurta oluşan kanamalar ile dışarı atılır. Eğer yumurtanın döllenmesi gerçekleşir ise, döllenen yumurta ortalama 1 hafta içinde rahmin duvarına tutunur ve büyümeye başlar. Bu döngüler düzenli olarak her ay tekrarlanır. Bu döngüleri yaşamayan bayanların ise ne yazık ki üreme şansları mevcut olamamaktadır. Bazı bayanlar da yumurtlama günleri ve adet kanamaları düzenli olarak yaşansa dahi, gebelik yaşanamamaktadır. Bu durumun sebebi ise, yumurtlama dönemin de serbest bırakılan bu yumurtanın çatlayarak, sperm ile döllenememesi ve yine adet döngüsü ile vücuttan atılmasıdır.

Yumurtlama döngünüz ve adet döngünüz düzensiz ise, hemen bir jinekologdan yardım alabilir ve testler yaptırabilirsiniz. Bazı bayanlar kendi imkânları ile gebelik gerçekleştiremeseler dahi sağlıklı bir yumurtaları ve rahimleri bulunmaktadır. Bu durumlar da tıp tan yardım alınır ve dışarıda döllenme gerçekleştirilerek rahme yerleştirilir. Ayrıca çatlatma iğneleri de, bu tarz sorunlar da ilk başvurulan yöntemlerin başında gelmektedir.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git